Jeden obwód grzewczy ze wspomaganiem elektrycznym

Jeden obwód z grzałką to najprostsze i bardzo wydajne rozwiązanie instalacji grzewczej dla niedużego domu jednorodzinnego/ bez podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Warunkiem powodzenia jest zastosowanie jednorodnego typu urządzeń do oddawania ciepła. Czyli powinno to być albo 100-procentowe ogrzewanie podłogowe, albo tylko radiatory, nie chodzi tu o rodzaj grzejnika, tylko o jedną dla wszystkich temperaturę zasilania. W przypadku układów mieszanych (ogrzewanie podłogowe/radiatory) trzeba by było instalować oddzielne pompy obiegowe dla każdego typu ogrzewania i zbiornik buforowy, co zmieniłoby zdecydowanie całą instalację. Układ ten bez większych kłopotów może być rozszerzony o ogrzewanie wody użytkowej w zasobniku.

Jeśli w instalacji grzewczej zamiast radiatorów jest ogrzewanie podłogowe, a ponadto wspomaganie elektryczną grzałką nie jest konieczne, to zbiornik buforowy może być wyeliminowany. Jeśli zbiornik buforowy zawiera grzałkę, to zawór bezpieczeństwa musi być koniecznie zainstalowany na nim.

Układ ten może pracować z dowolnym typem pompy ciepła, niezależnie od tego czy jest to pompa powietrze-woda, solanka-woda czy też woda-woda. Ważne jak zawsze to, aby pompa obiegowa (PI) była dobrana tak, aby zapewnić w obwodzie przepływ wymagany przez producenta danej pompy ciepła. Na schemacie hydraulicznym nie zaznaczono zaworów niezbędnych do napełnienia i opróżniania instalacji grzewczej, nie zaznaczono także filtru osadnikowego umieszczanego w przewodzie powrotnym tuż przed pompą ciepła, a przeznaczonego do ochrony wymiennika ciepła przed ewentualnymi zanieczyszczeniami.

Be Sociable, Share!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *